Czekolada na gorąco

      Pierwszymi ludźmi, którzy odkryli wyśmienity smak czekolady byli Olmekowie, zamieszkujący terytorium obecnego Meksyku. Były to idealne tereny  do uprawy drzewa kakaowego. Następną cywilizacją, która wręcz czciła czekoladę i doprowadziła rytuał jej serwowania do perfekcji byli Majowie. Mocno przyprawioną i gorzką, piil w czasie świętych rytuałów. Przygotowywali ją wyjątkowo pieczołowicie, energicznie mieszając w specjalnych naczyniach w celu uzyskania odpowiedniej konsystencji. Pili ją zarówno na ciepło, jak i na zimno. Kolejną kulturą zafascynowaną czekoladą byli Aztekowie, którzy zdecydowanie udoskonalili obyczaje swoich poprzedników. Napój, często chłodny, był wzbogacany różnymi dodatkami: wanilią, pieprzem oraz kwiatami. Podobnie jak w Chinach herbata, czekolada była dla Azteków lokalnym środkiem płatniczym.

     Podróż czekolady po Europie zapoczątkował Krzysztof Kolumb, który jako pierwszy zetknął się z drzewem kakaowca. Początkowo nie przypadła mu ona jednak do gustu – była zbyt gorzka i ostra. Dopiero hiszpańscy mnisi, dodając cukier, cynamon i anyż do zmielonych nasion i podgrzewając wyprodukowali napój, który na wieki zawładnął sercami Europejczyków.

     Słowo czekolada pochodzi z jezyka polłdniowo amerykańskich plemion xocolatl, co oznacza napoj kawowy bądź “gorzka woda”. Produkuje się ją z miazgi kakaowej i tłuszczu kakaowego (masła kakaowe) z dodatkiem cukru. W zależnosci od tego, jaką formę ma uzyskać końcowy product, stosuje się oczywiscie rożne proporcje. Najczęściej spotykaną formą czekolady, jest tabliczka. W Ameryce Południowej często występuje w formie napoju, przygotowywanego na bazie wody, mleka, bądź innego płynu.

     Kakaowiec, to nieduże, wiecznie zielone drzewo. Kwitnie i owocuje przez cały rok. Średnio, w zależności od klimatu, uzyskamy dwa do trzech zbiorów w ciagu roku. Uważa sie, że zbior letni jest najcenniejszy, dostarczając najdorodniejszych ziaren. Nasiona po zebraniu przechowuje sie pod przykryciem przez kilka dni. W ten sposób zostaje zapocztkowany process fermentacji miaższu. Proces ten trwa od 3 do 6 dni. Wtym czasie ziarno nabiera brązowej barwy. Nastepnie ziarna kakaowca sa poddawane suszeniu. Wyrożnia się dwie główne odmiany ziarna – Kriollo i Forastero. Ta ostatnia to najczęściej uprawiana odmiana. Największe ośrodki uprawy, to Brazylia, zachodnia Afryka i Azja południowo – wschodnia. Kriollo jest odmianą bardziej aromatyczną, uprawianą niestety na mniejszą skalę. Główne tereny upraw to Ameryka Centralna, Wenezuela i  Ekwador.

Wybierz kategorię

Czekolada Vergnano

Jest to klasyczna czekolada pitna z wysoką zawartością kakao, gęsta i esencjonalna. Posiada doskonałe walory zapachowe i smakowe. Do przygotowania z mlekiem – 1kg czekolady rozrabiamy z 4/4,5 litra mleka, po czym wlewamy do czekoladziarki. Po podgrzaniu czekolada gęstnieje i zyskuje wspaniałą konsystencję – doskonały gęsty napój.

Czekolada Boston

Znakomita czekolada do przyrządzania na gorąco z mlekiem, wyprodukowana dla słynnej włoskiej firmy Vergnano. Jest to klasyczna czekolada pitna z wysoką zawartością kakao, gęsta i esencjonalna. Ujmujące walory zapachowe i smakowe, łatowść przygotowania oraz tradycyjna, włoska receptura gwarantują doskonałej jakości czekoladowy napój.